Tom Sörenstam och Harry Vardon slog invigningsslagen vid Svenska Hickorymästerskapet

Under devisen "Golf as it used to be played – and as it was meant to be played" avgjordes årets Svenska Hickorymästerskap. Totalt deltog 104 spelare från sammanlagt fem nationer. De vädermässiga förutsättningarna var nästan perfekta med sol, 30-gradig värme och lätt bris. Många av deltagarna hade nog önskat svalare väder, som är mer lämpat för hickorygolfens eleganta klädsel – i synnerhet de skotska spelarna - som menade att de inte var vana att spela golf i annat än regn och rusk.

I herrklassen deltog 77 spelare av vilka 75 procent hade singelhandicap och 30 spelare lägre handicap än 5. I startfältet ingick flera spelare med tunga meriter från nationella och internationella hickorygolfmästerskap, till exempel Jonas Fack, Jörgen Isberg, Henrik Peyron, sex professionals, Johan Moberg, Perry Somers, Tomas Ljungqvist, Hasse Bergdahl, Mats Wallberg och David Kirkham samt den tidigare juniorlandslagsspelaren Jakob Nordström.

Med bruttoscoren 149 slag över 36 hål vann Johan Moberg, pro på Norrköpings GK, som tidigare i år vann scratchpriset i Bro-Bålsta Hickory Open och även belönats av SGF med Barbro Montgomery-stipendiet. Moberg säkrade segern genom en imponerande spurt, hole in one på det 31:a hålet och eagle på det nästföljande. Tvåa och tillika bästa amatör blev Jörgen Isberg, Landeryds GK på 152 slag. Tredjeplatsen delades av Claes Armå, Borås GK och det australienska proffset Perry Somers, vinnare av SHM 2011, på 153 slag.

Damernas hickorymästerskap, med 11 deltagare, spelades i år för första gången över 36 hål. Det blev en spännande avslutning där försvarande mästarinnan, Eva Adermark från Västerås GK, på det femte särspelshålet besegrade hemmafavoriten Frida Rydberg. På tredje plats kom en annan hemmaspelare, Britta Nord, på 177 slag. Seniorklassen (65+) med 16 deltagare vanns av Tomas Tedvik, Sönnertorps GK på 85 slag, ett slag före den flerfaldige mästaren Ove Stenbeck, Helsingborgs GK och Hans Andersson, Isabergs GK.

Evenemanget invigdes av Tom Sörenstam sedan han lierat sig med Harry Vardon, den svingförbättrande maskinen från filmen "Den Ofrivillige Golfaren". I väntan på mästerskapets prisutdelning spelade Stig-Helmer, alias Lasse Åberg, en minirepris av utmanarmatchen från denna film mot klubbens ordförande Gösta Bonde. Matchen slutade oavgjort och Lasse Åberg avrundade evenemanget genom att låta sin egen sving finslipas av Mr Vardon.

Tävlingsledningen vill rikta ett stort tack till klubbens personal och alla ideellt arbetande medlemmar som gjorde det möjligt att genomföra klubbens största evenemang sedan TPC 2006.

Patric Andersson  Gunnar Gradin  Bertil Lilliengren  Peter Nordwall  Gunnar Olsson

Foto:Björn Davidsson

Bildgalleri: Robert Leonardi